Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalı ?

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalı ?

17 Eylül 2021

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalı ?

 

Öncelikle cilt bakımı nedir ve neden yapılmalıdır ?

Cildimiz üzerinde bulunan ölü derilerin , cilt üzerinde oluşmuş yağ ve kirlerin , cilt problemlerine sebep olacak herhangi bir durumun ortadan kaldırılmasını sağlayarak cildimizin sağlıklı bir görünüm elde etmesi için gerekli işlemlerdir. Cildin ihtiyacı olduğu besinlere göre cilde bakım yapmak cildin daha aydınlık ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Cilt bakımı yaparken doğru ürünleri kullanmak ve ürünleri doğru sıra ile kullanmak çok önemlidir .Doğru sıra ile uygulanmayan ürünlerden yüksek verim almak ne yazık ki mümkün değildir. Örneğin cildimize uygulamış olduğumuz bir cilt bakım yağının üzerine nemlendirici bir serum sürersek , sürmüş olduğumuz nemlendirici cildin alt tabakalarına erişemeyerek görevini yerine getiremeyecektir. Bu sebeple cilt yeterli nemi alamadığı için kuruyacaktır.

Cilt Bakımı İçin Kullanılan Ürünlerde Hangi Sıralamaya Dikkat Edilmeli ?

Günlük olarak uygulayacağınız cilt bakım rutininizde öncelik vermeniz gereken yapısı daha ince ve su bazlı içeriğe sahip olan ürünlerdir. İlk olarak cildimizi cilt bakımına hazırlamalıyız ;

1-Temizleme ; Cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleme ürünü ile cildinize gereken temizlik işlemini sabah ve akşam olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız cilt temizleme ürünün cildinize zarar vermeyecek içeriklerden oluşmasına özen göstermelisiniz.

2-Temizlenmiş Cildi Toniklemek ; Cildi tonikleme , cilt temizleyicisini destekleyen bir işlemdir. Temizlenmiş ciltte bulunan gözeneklerin nefes almasını ve sıkılaşmasını sağlamaktadır.

3-Toniklenmiş Cilde Cilt Bakım Serumu Uygulamak ; Serumlar yoğun yapılı ürünlerdir aynı zamanda yüksek emilime sahiptirler. Cilt bakım serumları ciltteki emilim oranını arttırdığı için cildi sonraki adımda uygulanacak ürüne hazırlar ve uygulanacak ürünün de etkisini arttırır.

4-Nemlendirme ; Uygulanan serum sonrasında artık cildinize ve boyun bölgenize nemledirici kreminizi uygulama vakti , gündüzleri SPF ‘li bir nemlendirici kullanırken , akşamları kullanacağınız nemlendiricilerde daha yoğun ve cilt problemlerine karşı yoğun etkilere sahip olmalı , kırışıklık veya sarkma önleyiciler gibi.

5-Güneş Koruyucu Krem; Havaların ısınmasıyla beraber cildimizin girmiş olduğu bu hassas dönemde yapılması gereken en önemli şey güneş koruyucu kullanımını asla atlamamaktır. Cilde temas eden ultraviyole ışınların cildimiz üzerinde yaratacağı tahribatı engellemek için yüksek koruyucu özelliği bulunan güneş kremlerimizi makyaj öncesinde yeterli miktarda uygulamalıyız.

6-Haftalık Olarak Cildinize Maske Uygulayın ; Cildinizin eksik kaldığını düşündüğünüz besleyici ve onarıcı maskelerden tercih ederek hafta da en az 2 defa olacak şekilde cildinize ihtiyacı olan besinleri vermeniz , cildinizin daha dolgun ve sağlıklı olmasında büyük bir yardımcı rol oynayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.