Yazın Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

Yazın Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

Yazın Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Mevsim değişiklikleriyle birlikte cildimizinde ihtiyaçları değişmektedir. Kışın soğuk havaya alışan cildimiz yazın gelmesiyle birlikte , güneş ışınlarına maruz kalmaktadır bu sebeple artık kışın uygulanan cilt bakımlarından çok daha farklı bir bakım ihtiyacına sahip olmaktadır. Kış boyunca ışıltısını kaybetmiş ve yıpranmış cildimizin yaz sıcakları ile daha da fazla zarar görmesini istemiyorsak cildimize gereken özeni ve bakımı göstermeliyiz.

İlk olarak tüm kış boyunca kuruyan cildimizi neme doyuracak ürünler kullanmalıyız. Bunun için çok yağlı olmayan ve içeriğinde E vitamini bulunan nemlendiricileri tercih edebilir ve cilt nemimizi arttırabiliriz.

 

 

Cildinizi nemlendirerek hava kirliliğine, bakterilere ve güneşe karşı da önlem almış olduğunuzu unutmayın.

 

İkinci olarak ; yazın gelmesiyle beraber cildimiz güneş ışınlarına maruz kalmaktadır. Unutmayın ki cildin yaşlanmasına en büyük sebebiyet veren unsurlardan birisi güneş ışınlarıdır , bu nedenle çok dikkatli ve tedbirli davranmalıyız aksi halde cilt yüzeyinde lekeler ve ince kırışıklıklar oluşacaktır. Mutlaka yüksek koruyuculuk oranı olan güneş koruyucuları kullanmalıyız.

 

 

Üçüncü olarak  Bol su içmelisiniz ; Yaz mevsiminde hava sıcaklığı sebebiyle çok fazla su kaybederiz , bu su kaybının cildimiz üzerinde de bazı etkileri olmaktadır. Susuz kalan cilt kurur ve yıpranmış bir görüntüye sahip olur. Bu yüzden yaz döneminde normal tüketmiş olduğunuz su miktarından daha fazla su tüketiminde bulunmakta fayda var.

 

 

Dördüncü olarak eğer tatil planınız var ise kimyasal peeling ve lazer gibi işlemlerden uzak durmalısınız ; Tatil öncesi derinin üst yüzeyine zarar verebilecek kimyasal peeling, dermabrazyon, soyucu etkili lazer gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu işlemlerden sonra güneş teması olan cilt yüzeyinde lekelenme ihtimali çok yüksek olacaktır.

 

 

Beşinci olarak göz çevremizi ekstra korumalıyız ; Göz çevremiz yüzümüzdeki en hassas bölgemizdir , bu nedenle güneşin yoğun olduğu saatlerde mutlaka güneş gözlüğü kullanmalısınız.

 

 

Altıncı olarak sağlıklı beslenmelisiniz ; sağlıklı yiyecekler hem sizi hem cildinizi zinde tutacaktır . Mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketmek , fazla yağlı ve hamurlu yiyecekelerden uzak durmak hem vücudunuzun hemde cildinizin faydasına olacaktır.

 

 

Yedinci olarak sıcak yaz günlerinde ağır makyajdan kaçınmalısınız ; Sıcak yaz günleri zaten etkisini üzerinizde gösteriyorken bir de ağır makyajlar yaparak cildinizi yormaktan kaçının.

Fondoten bazlı makyaj yapmak yerine nemlendirici etkisi olan BB ve CC kremler kullanabilirsiniz , içeriğinde güneş koruyucu özelliği bulunmuyor ise güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmeyin.

 

Etiketler: yaza girerken doğru cilt bakımı
Mayıs 11, 2021
Listeye dön