Siyah Nokta Karşıtı Bakım Önerileri

Siyah Nokta Karşıtı Bakım Önerileri

SİYAH NOKTA KARŞITI BAKIM ÖNERİLERİ

SİYAH NOKTA NEDİR ?

Hem erkek hem de kadın cildinde gözüken siyah noktalar aslında bir çeşit akne türüdür.

Yüzde en sık gözlendiği yer, burundur. Siyah noktalar sadece yüzde değil, aynı zamanda sırtta, göğüste, ensede, kollarda ve omuzlarda da görülebilir.

Siyah noktalar ciltte kolayca fark edilir, siyah renkte ve hafifçe şişkin dururlar. İltihaplı olmadıkları için diğer lekelerin aksine dokunulduğunda ağrı hissiyatı yaratmazlar. Aknenin yumuşak bir türü olmasına rağmen, siyah noktalar bazen renkleri ve yüzümüzden kopma isteksizliği nedeniyle bazen diğer lekelere göre daha fazla psikolojik stres yaratabilir!

Siyah noktalar sebum biriktirirler. Sonuç olarak bedenlerimiz, siyah noktaların cildimizde daha fazla ya da daha az yer almasını umursamıyor çünkü bizi hiçbir şekilde tehdit etmiyorlar.

Siyah noktaları azaltmak kesinlikle mümkündür, ancak diğer lekelerden biraz daha uzun sürebilir. Uygulamada sabır çok önemlidir!

PEKİ NEDEN OLUŞUR BU SİYAH NOKTALAR ?

  • Ölü cilt hücreleri düzenli aralıklarla dökülmediğinde kıl köklerinin tahrişi

  • Gençlik döneminde, adet sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak.

  • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi bazı ilaçların alınması

  • Propionibacterium acnes bakterisinin cilt üzerinde birikmesi

  • Çok fazla vücut yağı üretmek

  • Sigara tüketmek

  • Makyaj ve cilt bakım ürünleri

 

 

 

 

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR ? 

BUHAR BANYOSU   ; Buhar banyosu sadece cildi tazelemekle kalmaz, siyah noktaları ciltten temizlemek için de birebirdir.

CİLT TEMİZLİĞİ ; Siyah Nokta ve hatta hiçbir cilt problemiyle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, cilt temizliğinize özen göstermelisiniz. Normal bir su ile yapılan cilt temizliği bile, siyah nokta problemini ciddi biçimde azaltır.

YAĞSIZ ÜRÜNLER KULLANIN ;  Yağ içeren herhangi bir ürün yeni siyah noktalara katkıda bulunabilir. Sorununuzu daha da kötüleştirmemek için yağsız makyaj malzemeleri, nemlemdiriciler ve güneş kremleri seçin.

PEELİNG ÜRÜNLERİ DENEYİN ; Peeling süngerleri ve maskeleri ölü cilt hücrelerini yüzünüzden alır ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş etmeyen ürünler arayın.

YASTIK KILIFLARINIZI DÜZENLİ DEĞİŞTİRİN ; Bazı kaynaklarda yastık kılıflarını sık değiştirmenin akne ve siyah nokta ile mücadelede etkili olduğu belirtilir. Bu kaynakların iddiasına göre yağlı bir cilde sahipseniz yastık kılıflarınızda yağ ve kir birikir ve bu durum da akne gelişimi için bakteriyel ortam hazırlar. Bu riskin önüne geçmek için haftada bir kez yastık kılıflarının değişmesi yeterli olacaktır

SİYAH NOKTALAR İÇİN EVDE HAZIRLANABİLECEK MASKE TARİFLERİ ; 

 

  • BAL MASKESİ ;  Bir miktar balı bir kaba koyup sıcak su içerisine oturtun. Ilınan fakat fazla ısınmayan balı, siyah noktaların üzerine sürün. Daha iyi sonuçlar almak için gece bu şekilde yatabilirsiniz. Bal doğal bir antiseptik olduğu için noktaların içerisindeki bakterilerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

  • BAL VE LİMON MASKESİ: Bal ile limon maskesini birlikte uygulayabilir ve daha etkin sonuç alabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşık balı yarım limon suyuna ekleyip siyah noktalara uygulayabilirsiniz.

  • YULAF VE YOĞURT MASKESİ  1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da una, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Daha sonra, parmaklarınız ya da bir pamuk yardımıyla karışımı yayıp 20-25 dakika yüzünüzde beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 

 

Etiketler: SİYAH NOKTALAR
Mart 16, 2021
Listeye dön